International congress on Computer Science:
Information Systems and Technologies
(CSIST'2016)

Sections

1. Aerospace Information and Telecommunication Systems and Technologies

Chairman: Saechnikov Vladimir (Belarus), Schweiger Gustav (Germany)
Secretary: Semenovich Sergey (semenovich@bsu.by)
Problem area: aerospace navigation and telecommunication systems, systems and technologies of management, receiving and processing data from UAVs, small and micro spacecraft, systems and means of testing modules and UAV units, small and micro satellites.

2. Bioinformatics and Applications

Chairman: Tuzikov Alexandr (Belarus), Vakser Ilya (USA)
Secretary: Novosyolova Natalia (novosel@newman.bas-net.by)
Problem area: genomic data processing algorithms, gene expression analysis, technologies of analysis and sequencing of genomic data, biomarkers, computational proteomics, computer biology, software and applications, knowledge extraction and visualization of genomic research.

3. Нigh-Tech Learning Environment: Pedagogical Aspects

Chairman: Kazachenok Victor (Belarus), Vagramenko Yaroslav (Russia)
Secretary: Buslavski Alexander (shadowest@yandex.by)
Problem area: strategy of developing high-tech educational environment, integration of information and pedagogical technologies, mass open online courses; electronic educational resources of the new generation, open educational resources, modern remote, mobile and Internet technologies in education; international cooperation in the field of education informatization.

4. Geographic Information Systems

Chairman: Zhuravkov Mikhail (Belarus), Kashnikov Yury (Russia)
Secretary: Konovalov Oleg (konovalovOL@bsu.by)
Problem area: technologies of processing and presentation of spatially-distributed information; spatial databases; remote sensing; Corporate GIS; geodata banks; GIS services; Web GIS; municipal GIS; factory automation system based on GIS technologies; 3D GIS; Digital three-dimensional geological models; Software support for surveying and geological exploration.

5. Information Security and Computer Data Analysis

Chairman: Kharin Yuriy (Belarus), Zubkov Andrey (Russia)
Secretary: Malugin Vladimir (malugin@bsu.by)
Problem area: information security, computer data analysis in engineering, economics, medicine and other fields.

6. Intellectual Information Systems

Chairman: Sovpel Igor (Belarus), Hoffmann Ruediger (Germany)
Secretary: Rubashko Natalia (roubashko@bsu.by)
Problem area: automatic analysis and synthesis of text and speech; automatization of knowledge engineering and models for knowledge representation; modeling of behavior and various types of reasoning; decision making; neural network; information retrieval; natural language processing for different kind of applications.

7. Information and Communication Systems

Chairman: Vorotnitsky Yury (Belarus), Saenko Igor (Russia)
Secretary: Mulyarchik Konstantin (MulyarKS@bsu.by)
Problem area: automated information systems and information problems; modern internet - Systems and Technologies; Designing and optimizing of telecommunications networks and automated data processing systems; mobile and sensor networks; video streaming and video conferencing systems.

8. Information Systems and Technologies of Support of the Scientifically-Educational Environment

Chairman: Mandrik Pavel (Belarus), Badarch Dendev (UNESCO)
Secretary: Markov Sergey (markov@bsu.by)
Problem area: creation strategy of the information environment in science and education; creation of modern elektronno-educational resources; information systems of scientifically-organizational support; academic programs of the authorised IT-training; post-qualifying IT-education.

9. Computer-Focused Instrumentation and Measuring Systems

Chairman: Mulyarchik Stepan (Belarus), Selyaninov Mikhail (Poland)
Secretary: Stetsko Igor (stetsko@bsu.by)
Problem area: The computer-focused measuring systems, intelligent sensors and sensor networks; computer information management systems, "smart home"; Information and measuring technologies in medicine; computer systems for remote monitoring of industrial facilities, transport and personnel.

10. Parallel and Distributed Data Processing, Multiprocessing Systems and Networks

Chairman: Bouza Mikhail (Belarus), Kaliaev Igor (Russia)
Secretary: Sakovich Vadim (sakovich@bsu.by)
Problem area: Computer architecture of parallel action; parallel algorithms for time-consuming problems solving; information processing on graphic processors; the distributed calculations on multiprocessing and multicore computers and networks, cloud technologies.

11. Software Engineering

Chairman: Kurbatski Alexandr (Belarus), Basko Vladimir (Belarus)
Secretary: Vasilenko Zhanna (vasilenkoJV@bsu.by)
Problem area: Software lifecycle; software design and architecture; specification; software development process; development process management; software tools and environments; technological platforms; development of safe programs; software protection strategy.

12. Pattern Recognition, Information Management Systems

Chairman: Krasnoproshin Victor (Belarus), Jaime Gill Lafuente (Spain)
Secretary: Galibus Tatiana (tan2tan@gmail.com)
Problem area: Pattern recognition; image processing and analysis; computer graphics and computational geometry; decision support systems; geographic information systems, multi-agent systems.

13. Theoretical Computer Science

Chairman: Kotov Vladimir (Belarus), Kellerer Hans (Germany)
Secretary: Orlovich Yury(orlovich@bsu.by)
Problem area: Discrete mathematics; information theory; models and algorithms for decision making problems, logistics, scheduling theory and graph theory; their applications in economics and management.

14. Digital Media Technologies

Chairman: Maly Sergey (Belarus), Liming Chen (France)
Secretary: Kheidorov Igor (igorhmm@mail.ru)
Problem area: classification and recognition of audio and video signals; speech and music synthesis, natural “human-machine” interfaces, multimedia data storages, multimedia classification and search tools.
  1. Aerospace Information and Telecommunication Systems and Technologies
  2. Bioinformatics and Applications
  3. Нigh-Tech Learning Environment: Pedagogical Aspects
  4. Geographic Information Systems
  5. Information Security and Computer Data Analysis
  6. Intellectual Information Systems
  7. Information and Communication Systems
  8. Information Systems and Technologies of Support of the Scientifically-Educational Environment
  9. Computer-Focused Instrumentation and Measuring Systems
  10. Parallel and Distributed Data Processing, Multiprocessing Systems and Networks
  11. Software Engineering
  12. Pattern Recognition, Information Management Systems
  13. Theoretical Computer Science
  14. Digital Media Technologies